Key Features
  • Wireless access to real-time instrument readings and alarm status from any location
  • Intelligent sensors store calibration data, so they can be swapped in the field
  • Large graphical display with easy-to-use, icon-driven user interface
  • Continuous datalogging (6 months for 5 sensors, 24×7)
Applications
  • Chemical
  • Food and beverage
  • Oil and gas (downstream)
  • Pharmaceutical
  • Telecommunications
  • Wastewater treatment
  • Fire overhaul
1200+ products
1200+ products
Category:
Specifications
Reviews (0)
Specifications
Instrument Specifications
Size Pumped model 7.6″ H × 3.8″ W × 2.6″ D (193 × 96.5 × 66 mm)
Diffusion model 6.9″ × 3.8″ × 2.2″ (175 × 96.5 × 56 mm)
Weight Pumped model 31 oz (880 g)
Diffusion model 26.8 oz (760 g)
Sensors Over 25 interchangeable sensors including PID (VOCs), electrochemical, LEL, NDIR, and COâ‚‚
Extended Li-ion ~18 hr (pumped) / 28 hr (diffusion), < 9 hr recharge
Alkaline 4 × AA ~6 hr (pumped) / 8 hr (diffusion)
Display Monochrome LCD (128 × 160) with backlight and auto flip
Display Readout Real-time gas readings, PID correction, Man Down status
Battery, datalogging, wireless status
STEL, TWA, peak, minimum values
Keypad Buttons 3 keys Mode, Y/+, N/-
Sampling Built-in pump or diffusion
Calibration Automatic (AutoRAE 2) or manual
Alarms 95 dB buzzer, vibration, flashing LEDs
Wireless alerts and Man Down alarm
Datalogging Up to 6 months (5 sensors, 1-min interval)
Configurable 1–3600 seconds
Communication and Data Download PC via cradle, charger, or AutoRAE 2
Optional wireless RF modem
Wireless Network ProRAE Guardian or EchoView Host system
Wireless Range ~100 m RAELink3
~200 m EchoView / RAEMesh
Wi-Fi ~100 m
Operating Temperature -20°C to 50°C
Humidity 0–95% RH non-condensing
Dust and Water Resistance IP65 pumped
IP67 diffusion
EMI RFI EMC Directive 2004/108/EC
Performance Tests CSA C22.2 No. 152, ISA-12.13.01
Languages Multiple including English, Arabic, French, German, Spanish, etc.
Warranty 2 years main components
1 year sensors and consumables
Wireless Frequency IEEE 802.15.4 Sub 1GHz
Wi-Fi 802.11 b/g
Wireless Approvals FCC Part 15, CE R&TTE
Radio Module Supports RM900A
Default Sensor Specifications
Sensor Range Resolution
PID Sensor
VOC 10.6 eV 0 to 1,000 ppm 1 ppm
Combustible Sensors
Catalytic LEL 0 to 100% LEL 1% LEL
NDIR Methane LEL 0 to 100% LEL 1% LEL
NDIR Methane Vol. 0 to 100% Vol. 0.1% Vol.
Carbon Dioxide Sensor
Carbon Dioxide COâ‚‚ NDIR 0 to 50,000 ppm 100 ppm
Electrochemical Sensors
Ammonia NH₃ 0 to 100 ppm 1 ppm
Carbon Monoxide CO 0 to 500 ppm 1 ppm
CO Ext. Range 0 to 2,000 ppm 10 ppm
CO Hâ‚‚ Comp. 0 to 2,000 ppm 10 ppm
CO+ 0 to 500 ppm 1 ppm
Hâ‚‚S Combo 0 to 200 ppm 0.1 ppm
Chlorine Clâ‚‚ 0 to 50 ppm 0.1 ppm
Chlorine Dioxide ClOâ‚‚ 0 to 1 ppm 0.03 ppm
Ethylene Oxide EtO-A 0 to 100 ppm 0.5 ppm
Ethylene Oxide EtO-B 0 to 10 ppm 0.1 ppm
Ethylene Oxide EtO-C Ext. Range 0 to 500 ppm 10 ppm
Formaldehyde HCHO 0 to 10 ppm 0.05 ppm
Hydrogen Hâ‚‚ 0 to 1,000 ppm 10 ppm
Hydrogen Cyanide HCN 0 to 50 ppm 0.5 ppm
Hydrogen Sulfide Hâ‚‚S 0 to 100 ppm 0.1 ppm
Hâ‚‚S Ext. Range 0 to 1,000 ppm 1 ppm
Methyl Mercaptan CH₃-SH 0 to 10 ppm 0.1 ppm
Nitric Oxide NO 0 to 250 ppm 0.5 ppm
Nitrogen Dioxide NOâ‚‚ 0 to 20 ppm 0.1 ppm
Oxygen Oâ‚‚ 0 to 30% Vol. 0.1% Vol.
Phosphine PH₃ 0 to 20 ppm 0.1 ppm
Sulfur Dioxide SOâ‚‚ 0 to 20 ppm 0.1 ppm