Key Features
  • Over 25 interchangeable sensor options, including parts-per-billion PID and gamma radiation
  • Wireless access to real-time instrument readings and alarm status from any location
  • Unmistakable five-way local and remote wireless notification of alarm conditions
  • Intelligent sensors store calibration data, so they can be swapped in the field
  • Large graphical display with easy-to-use, icon-driven user interface
Applications
  • Civil defense (search and rescue)
  • Homeland security
  • HazMat response
  • Military
  • Semiconductor manufacturing
  • Environmental
1200+ products
1200+ products
Category:
Specifications
Reviews (0)
Specifications
Instrument Specifications
Size 7.6″ H × 3.8″ W × 2.6″ D (193 × 96.5 × 66 mm)
Weight 31 oz (880 g)
Battery Options Runtime and Recharge Time Rechargeable Li-ion (~12 hr runtime, < 6 hr recharge)
Extended Li-ion (~18 hr runtime, < 9 hr recharge)
Alkaline (4 × AA, ~6 hr runtime)
Display Monochrome LCD (128 × 160) with backlight and auto screen flip
Display Readout Real-time gas readings, PID correction, Man Down status
Battery, datalogging, wireless status
STEL, TWA, peak, minimum values
Keypad Buttons 3 keys (Mode, Y/+, N/-)
Sampling Built-in pump, 250 cc/min flow rate, auto shutoff on low flow
Calibration Automatic (AutoRAE 2) or manual
Alarms 95 dB buzzer, vibration, flashing LEDs
Wireless remote alerts and Man Down alarm
Datalogging Up to 6 months (5 sensors, 1-min interval)
Configurable 1–3600 seconds
Communication and Data Download PC via cradle, charger, or AutoRAE 2
Optional wireless RF modem
Wireless Network ProRAE Guardian or EchoView Host system
Wireless Range ~100 m (RAELink3)
~200 m (EchoView / RAEMesh)
Operating Temperature -20°C to 50°C
Humidity 0–95% RH (non-condensing)
Dust and Water Resistance IP65
EMI RFI EMC Directive 2004/108/EC
Performance Tests MIL-STD-810G, 461F, CSA, ISA compliant
Languages Multiple including English, Arabic, French, German, Spanish, etc.
Warranty 2 years (device & key sensors)
1 year (other components)
Wireless Frequency IEEE 802.15.4 Sub 1GHz
Wireless Approvals FCC Part 15, CE R&TTE
Radio Module Supports RM900A
Default Sensor Specifications
Sensor Range Resolution
Radiation Sensor
Gamma 0 to 20,000 μRem/h 1cc CsI (Tl) scintillator with photodiode
PID Sensors
VOC 10.6 eV (Ext. Range) 0 to 5,000 ppm 0.1 ppm
VOC 10.6 eV (ppb) 0 to 2,000 ppm 10 ppb
Combustible Sensors
Catalytic LEL 0 to 100% LEL 1% LEL
NDIR Methane (LEL) 0 to 100% LEL 1% LEL
NDIR Methane (Vol.) 0 to 100% Vol. 0.1% Vol.
Carbon Dioxide Sensor
COâ‚‚ (NDIR) 0 to 50,000 ppm 100 ppm
Electrochemical Sensors
Ammonia (NH₃) 0 to 100 ppm 1 ppm
Carbon Monoxide (CO) 0 to 500 ppm 1 ppm
CO Ext. Range 0 to 2,000 ppm 10 ppm
CO Hâ‚‚ Comp. 0 to 2,000 ppm 10 ppm
CO+ 0 to 500 ppm 1 ppm
Hâ‚‚S Combo 0 to 200 ppm 0.1 ppm
Chlorine (Clâ‚‚) 0 to 50 ppm 0.1 ppm
Chlorine Dioxide (ClOâ‚‚) 0 to 1 ppm 0.03 ppm
Ethylene Oxide (EtO-A) 0 to 100 ppm 0.5 ppm
Ethylene Oxide (EtO-B) 0 to 10 ppm 0.1 ppm
Formaldehyde (HCHO) 0 to 10 ppm 0.05 ppm
Hydrogen Cyanide (HCN) 0 to 50 ppm 0.5 ppm
Hydrogen Sulfide (Hâ‚‚S) 0 to 100 ppm 0.1 ppm
Methyl Mercaptan 0 to 10 ppm 0.1 ppm
Nitric Oxide (NO) 0 to 250 ppm 0.5 ppm
Nitrogen Dioxide (NOâ‚‚) 0 to 20 ppm 0.1 ppm
Oxygen (Oâ‚‚) 0 to 30% Vol. 0.1% Vol.
Phosphine (PH₃) 0 to 20 ppm 0.1 ppm
Sulfur Dioxide (SOâ‚‚) 0 to 20 ppm 0.1 ppm